Deri Kanepeleri Nasıl Temizlemelisiniz? 2017-09-21

Deri mobilyalar, evinizin dekoruna bir zarafet katar. Deri kanepeleri temizlemek ve muhafaza etmek zor bir iştir; zira ıslak bir bezle silmek mümkün değildir.

  1. Dahası, sert temizleyiciler pahalı koltuklarınızı kolayca mahvedebilir. Çamaşır suyu ve amonyak bazlı temizleyicilerden bile kaçınılmalıdır. Deri dayanıklı bir malzeme olsa da yanlış temizlik onlara bile zarar verecektir.
  2. Peki o zaman deri mobilyalarınızı nasıl temizleyeceksiniz? Gelin birlikte size vereceğimiz küçük detayları inceleyelim;
  3. Mobilyalarınızı yumuşak bir fırça ve vakumla temizleyin. Kirlerin tüm aralıkların içinden emildiğinden emin olun aksi takdirde temizleme solüsyonu ile sildiğinizde toz ve kir odanın içine sinebilir. Toz partikülleri doğada aşındırıcıdır. Bu nedenle, neme maruz kaldıklarında malzemeye zarar verebilirler.
  4. Eşit oranda su ve beyaz sirke karıştırılarak temizlik çözeltisi oluşturun. Alternatif olarak, suya birkaç damla ticari deri temizleyicisi karıştırabilirsiniz.
  5. Bu çözeltiye yumuşak bir bez (tercihen mikro elyaf bir bez) batırın ve bezi nemli, tamamen ıslanmaması için sıkın.
  6. Gerektiğinde bezi temizleme çözeltisi içinde durularken kanepenin tamamını bu bezle silin.
  7. Kanepeyi temiz bir havluyla kurulayın. Derideki su buharı gidermek için kurutucu kullanmayın.
  8. Beyaz sirkenin bir bölümünü ve iki parça keten tohumu yağını karıştırın. Yumuşak, temiz bir bez kullanarak bu karışım geniş yuvarlak hareketlerle kanepeye uygulayın. Gece bekletin.
  9. Ertesi gün parlaklığını düzeltmek için kanepeyi temiz bir bez ile silin.
  10. Sirke solüsyonunun yanı sıra, deri koltuğunuzu nemli bir sabun ve su ile temizleyebilirsiniz (köpürtün ve sonra silin). Temizleme solüsyonunu, tüm kanepede kullanmadan önce göze çarpmayan bir yerde test edin.

Ek İpuçları

Haftalık düzenli olarak temizlik yapmak için, koltuğu kuru bir bezle silebilir ve mobilyalarınızı kirden uzak tutabilirsiniz. Eğer kanepeniz çok kullanılıyorsa, kanepeyi bir elektrikli süpürge ile temizlemeyi düşünebilirsiniz. Kırışıklıkları önlemek için minderleri düzenli olarak temizlemelisiniz.

Deri koltuklarınızı güneş ışığına maruz bırakmayın.